Ovo je život - portal za žene

Komplet vježbi u drugoj juniorskoj grupi. Kompleks jutarnjih vežbi u drugoj juniorskoj grupi

Vrtić za učenike prve mlađe grupe (1,5-3 godine) je početak nove životne faze razvoja koju obilježava uspostavljanje pravila vezanih za pridržavanje dnevne rutine. Jedan od ovih rutinskih momenata su i jutarnje vježbe koje, između ostalog, imaju i važan psihološki značaj: bavljenjem djecom tjelesnim vježbama, učiteljica uspijeva odvratiti djecu od tuge povezane s jutarnjim odvajanjem od majke. S obzirom na važnost vježbi, ne možemo a da se ne zadržimo na psihološkim, pedagoškim i metodološkim suptilnostima njihove pripreme.

Značaj jutarnje vježbe u prvoj mlađoj grupi predškolskih obrazovnih ustanova

Jutarnje vježbe su dio svakodnevne rutine osmišljene za jačanje i održavanje zdravlja djece, podizanje njihovog emocionalnog tonusa i pripremanje za dalje aktivnosti.

Ciljevi i zadaci jutarnje vježbe za djecu od 1,5 do 3 godine

Obrazovni ciljevi jutarnjeg vježbanja univerzalni su za predškolce svih uzrasta i svode se na:

  • formiranje, razvoj i unapređenje motoričkih sposobnosti (za djecu od 1,5-3 godine ovaj cilj je dominantan, budući da mlađi predškolci tek uče koordinirati pokrete, odrediti smjer kretanja ruku, nogu i trupa);
  • unapređivanje zdravlja (formiranje pravilnog držanja, sprečavanje ravnih stopala, razvijanje lijepog hoda);
  • negovanje kulture zdravlja (djeca uče da se brinu o svom zdravlju i uče osnove fizičkog vaspitanja);
  • podsticanje interesovanja za sport;
  • razvijanje sposobnosti koordinacije svojih postupaka s postupcima drugih ljudi;
  • negovanje ličnih kvaliteta (odlučnost, samostalnost, marljivost).

Jutarnje vježbe stvaraju pozitivno emocionalno raspoloženje kod djece

Za ostvarivanje ciljeva postavljenih u prvoj mlađoj grupi predškolske obrazovne ustanove (DOU) usmjereni su sljedeći zadaci:

  • „buđenje“ bebinog tijela iz sna (čak i uzimajući u obzir činjenicu da predškolci pješače ili voze određenu udaljenost do vrtića, mnogi od njih su u pospanom stanju zbog ranog ustajanja);
  • aktivacija kardiovaskularnog i respiratornog sistema tijela, organa i kanala percepcije okolnog svijeta (uglavnom kroz trčanje i skakanje);
  • jačanje mišićno-koštanog sistema djece (ponavljanjem vježbi za treniranje mišića ramenog pojasa, trupa, ruku i nogu);
  • povećanje performansi djece (gimnastika pomaže u zasićenju tkiva i organa kisikom, što znači da djeca postaju energičnija);
  • osiguravanje organiziranog početka dana (djeca zajedno izvode pokrete, a svi naredni rutinski trenuci u vrtiću također „po inerciji“ odvijaju se skladno);
  • prebacivanje djece na zajedničke aktivnosti (čak i ako su se djeca tokom okupljanja djece u grupi igrala različite igre i bilo ih je gotovo nemoguće odvratiti, gimnastika će im omogućiti da pređu na zajedničku aktivnost);
  • upoznavanje s različitim sportovima (djeca ne samo da uče ime, već i povezuju verbalni opis sa slikom, isprobavaju neke sportske aktivnosti, na primjer, klizaljke).

Uslovi za organizaciju gimnastike

Kao i sve aktivnosti fizičkog vaspitanja, jutarnja gimnastika u prvoj mlađoj grupi predškolskih obrazovnih ustanova ima svoje organizacione karakteristike, navedene u zahtevima Federalnog državnog obrazovnog standarda:


Ovo je zanimljivo. Jutarnje vježbe u nekim predškolskim obrazovnim ustanovama izvodi instruktor fizičkog vaspitanja. Ali, uzimajući u obzir zadatke izvođenja sa djecom od 1,5 do 4 godine, u pravilu, u radu s mlađim predškolskim uzrastom, organizacija ovog rutinskog trenutka ostaje na učitelju.

Vrste jutarnjih vežbi

Glavno pravilo u radu sa djecom je izbjegavanje rutine. A svaki posao koji se, poput jutarnjeg zagrijavanja, ponavlja iz dana u dan, djeci prije ili kasnije dosadi. Stoga je zadatak nastavnika da pronađe različite oblike jutarnjih vježbi. Da biste to učinili, možete mijenjati vrste gimnastike:

  • tradicionalni skup opštih razvojnih zadataka (djeca trče, skaču, hodaju, zadaci nisu ujedinjeni zajedničkom zapletom);
  • gimnastika zapleta (isti tradicionalni zadaci, ali ujedinjeni zajedničkom zapletom, na primjer, "Leptir", "U šetnji" itd., kao i junak lutke koji opisuje i pokazuje sve pokrete; takve vježbe su obično ilustrirane sa pjesmama);
  • u obliku seta od 3-4 igre na otvorenom (na primjer, "Kiša", "Čupavi pas", "Kolobok se kotrlja");
  • sa elementima aerobika (obično takve komplekse nude predškolski koreografi);
  • u obliku trka (obično se ovaj tip prakticira u toploj sezoni i uključuje postepeno povećanje tempa, povećanje vremena i udaljenosti);
  • u obliku prevladavanja kursa prepreka (takve se prepreke mogu stvoriti pomoću mekih modula);
  • korištenjem opreme za vježbanje (jednostavna - gimnastički valjak, dječji ekspander ili složena - trampolin, trake za trčanje itd.).

Ovo je zanimljivo. Proizvođači igračaka nude širok izbor dječjih ekspandera, na primjer, u obliku životinja. Istovremenim pritiskom na leđa i trbuščić ovakvih likova, mekane lopte izlete iz njihovih glava. Djeca se rado pridružuju takmičenju da vide ko može najdalje da puca.

Masažne prostirke su dobre za punjenje

Video: priča gimnastika "Leptir"

Sadržaj gimnastike za djecu od 1,5 do 3 godine

Uzimajući u obzir specifičnosti primarnog predškolskog uzrasta, metodolozi preporučuju kombinovanje elemenata različitih vrsta vježbi, uvijek ih objedinjujući zajedničkom temom i zapletom. Dakle, kompleks će se sastojati od 3-4 vježbe različite prirode:

  • formacija prije izvođenja pokreta za jačanje nogu, ruku, leđa, trbuha, trupa (početkom godine to može biti raštrkana formacija, pošto su momci još uvijek jako loše koordinirani sa svojim pokretima, a zatim, nakon par mjeseci , kada se počnu bolje osjećati - formiranje u krug);
  • trčanje sporim tempom oko 20-30 sekundi;
  • igra na otvorenom i/ili kratko hodanje.

Tehnike izvođenja jutarnje vježbe u prvoj mlađoj grupi

Kao i svaka druga aktivnost, jutarnja tjelovježba zahtijeva pažljiv odabir načina na koji ćete komunicirati sa svojim poslom. Tradicionalno se koriste 4 vrste tehnika.

Verbalne tehnike

Govor odrasle osobe je od ogromnog značaja za razvoj djeteta. Pogotovo ako se to tiče djece od 1,5 do 3 godine koja tek počinju govoriti. Da bi se razvoj govora odvijao skladno, morate razgovarati s predškolcima, ilustrirajući bilo koju radnju riječima.

Sažetak jutarnje vježbe u drugoj mlađoj grupi predškolskih obrazovnih ustanova

Predmet: "Šetnja u jesenju šumu."
Cilj: Nastavite vježbati djecu u ritmičkom hodanju, jačati velike mišićne grupe, razvijati snagu mišića, pokretljivost zglobova, formirati pravilno držanje i sposobnost snalaženja u prostoru. Održavajte interes za izvođenje vježbi, razvijajte spretnost, izdržljivost i donosite djeci radost i zadovoljstvo.
1. Formiranje u liniji.
edukator: vjetar duva,
Duva, duva.
žuto lišće
Bere ga sa drveta.
- Kada se ovo dešava?
Djeca: U jesen.
edukator: Koje je sada godišnje doba?

Djeca: Jesen.
edukator: Predlažem da prošetate kroz jesenju šumu, poigrate se jesenjim lišćem.
Okrenuli su se za vođom i svi su otišli u jesenju šumu.
(Hodanje, trčanje naizmjenično 2 puta).
edukator: Ne plašite životinje koje žive u šumi. Hodamo oprezno, na prstima, ruke ispružene iznad glave, ispružene prema gore, rastu. (Hodanje na prstima, normalno hodanje)
Trava je visoka, hodamo, visoko podižući koljena, ruke na pojasu. (Hodanje, podizanje nogu visoko u kolenima, normalno hodanje)
Toliko je neravnina u šumi, da skačemo naprijed s kvrge na kvrgu, ruke za pojasom. (Skakanje naprijed, normalno hodanje)
Stajali smo u ravnom krugu. (Grada u krug).
2. Opće razvojne vježbe sa listovima.(Listovi su raspoređeni u krug.)
Vaspitač: Pogledajte predivno javorovo lišće koje je palo na zemlju. Uzmimo ih i igrajmo se s njima. (Djeca uzimaju lišće).
1). "Mahajmo lišćem." I.p. – noge u širini kukova, ruke sa listovima duž tela. Podižući ruke naprijed - gore, mašemo lišćem iznad glave, spuštamo ruke dolje itd. (4-5 puta)
2). “Vjetar duva, drveće se njiše.” I.p. – stopala u širini ramena, ruke uz telo. Podižući ruke sa strane, njišemo se lijevo-desno “jaki, slab vjetar” (Zamah lijevo-desno različitim tempom) (5 puta).
3). "Sakrijmo se iza lišća." I.p. – pete spojene, prsti razdvojeni, ruke sa listovima iza leđa. Čučeći, izvlačimo ruke s listovima naprijed, skrivajući lice iza lišća; uzimanje i.p. Kažemo: "Evo nas!" Leđa su ravna. (5-6 puta)
4). "Pokažimo lišće." I.p. - klečeći, ruke sa listovima iza leđa. Povlačimo ruke s listovima naprijed, pokazujemo im listove i kažemo: "ovdje." Leđa ravna, ruke ispravljene.
5). "Zaplešimo s lišćem." I.p. – klečeći, ruke sa listovima uz telo. Lagane opruge (3-4 puta) podižu listove sa strana prema gore iznad glave, okreću se. Ponovite 3-4 puta.
6). Vježba disanja: "Dujmo na lišće." Udahnite vazduh kroz nos, izdahnite kroz usta: duvajte u listove.
3. (Učitelj duva djeci u lišće)
Povjetarac je puhao i lišće je letjelo u različitim smjerovima (lako trčanje u svim smjerovima)
Vjetar je sve tiši i tiši.
(Hoda iza vođe.)
Toliko smo lijepog lišća sakupili u šumi.


Kompleksi jutarnje vježbe u 2. juniorskoj grupi
Jutarnje vježbe. 2. juniorska grupa. Februar.« Sjajna vježba»

Formirajte kolonu jednu po jednu. Slušajte ljudi iz bajke, idemo na okupljanje. Uđite u formaciju što je prije moguće i počnite vježbati. Pijuckanje. Istegni se, istegni se! Požuri, probudi se brzo. Djeca ponavljaju pokrete u skladu sa tekstom: Živio jednom kralj graška. I radio je vežbe. Okrenuo se i okrenuo glavu i zaplesao u čučnju. Dlanovi gore! Clap! Clap! Udari po koljenima. Sada se tapši po ramenima, lupi po bokovima. Možemo pljeskati iza leđa! Pljeskajmo sami sebi! Možemo desno, možemo lijevo! I prekrižimo ruke. Hodajte u mjestu, visoko podižući koljena. Goblin je hodao stazom i pronašao pečurku na čistini. Čučnjevi. Jedna gljiva, dvije gljive, to je puna kutija. Goblin stenje - umoran je. Zato što je čučnuo. Istegnite se, ruke gore. Nagnite se na strane. Goblin se slatko protegnuo, a zatim se sagnuo. A onda se sagnuo naprijed i stigao do poda. I lijevo i desno, okrenuo se i to je lijepo. Goblin se zagrijao i sjeo na stazu.


Jutarnje vježbe.

2. juniorska grupa. mart.« Smiješni momci»

I. uvodni dio. Formirajte kolonu iza nastavnika. Hodanje je normalno, naizmjenično s korektivnim hodanjem. Hodanje u stranu, hodanje, preskakanje gimnastičkih štapova, ruke u stranu, lagano trčanje. Trčanje sa zadatkom: skok. Hodanje uz izvođenje vježbi za obnavljanje disanja. II. Glavni dio. ORU sa malim kuglicama. Formacija u dvije kolone, prema orijentirima. “bliže suncu” I.P. O. iz ruke ispod. 1. podignite se na prste, ruke gore, prebacite loptu u drugu ruku. 2. povratak na i.p. 3-4. ponovi. “dodirni prst na nozi” I.P. sjedite ravnih nogu, lopta ispred vas. 1. nagnuti se naprijed. Dodirnite loptu prstima na nogama. 2. povratak na i.p. 3-4. ponovi. “Puške” I.P. ležeći na leđima, ruke sa ispruženom loptom ispred sebe. 1-4. prevrće se na stomak desno i levo. „Sada smo kao muda“ I.P. u. With. loptu na podu. Skakanje na dvije noge oko lopte. Naizmjenično hodajte, izvodite vježbe za obnavljanje disanja. III Završni dio. Hodanje kao i obično dok obavljate zadatak s loptom u rukama: Popnite se ispod luka, kotrljajući loptu ispred sebe. Hodajte stazom uz stepenice.
Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!
Jutarnje vježbe.

2. juniorska grupa. april.« u svemiru»

I. uvodni dio Formiranje u liniji. Normalno hodanje (idemo na raketu) Hodanje na prstima. (da vidimo gdje je naša raketa) Hodanje sa visokim koljenima. (penjemo se u raketu) 3.2.1.-lansiranje! (Postizanje brzine) trčanje umjerenim tempom. II Glavni dio. Vanjski razvodni uređaj “na startu” I.P. o.s. ruke uz telo. 1. sjedi. , pljesak iznad glave. 2. povratak na i.p. 3-4. ponovi. "Obujmo čizme" I.P. sjedenje ravnih nogu. 1. savijte nogu, pljesnite ispod koljena. 2. ponovite sa drugom nogom. "Nema gravitacije u svemiru" I.P. sh.s. 1-15. skačući s jedne noge na drugu. “Oh, kako je ovdje zanimljivo” I.P. o.s. ruke uz telo. 1. podignite ruke kroz bokove - udahnite. 2. glatko spuštanje - izdah - ah. III Završni dio. Idemo kući! Hodanje kao i obično sa zadatkom za ruke: ruke gore, mahni zbogom, divna planeto! Ruke iza leđa, ruke gore, hajde da pljesnemo! Ura, stigli smo.
Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Jutarnje vježbe. 2. juniorska grupa. maja.« Došlo nam je proljeće u goste»

I. uvodni dio Formiranje u liniji, pozdrav, poravnanje. Skretanje skokom udesno, hodanje u koloni jedan po jedan, uobičajeno, naizmjenično sa hodanjem, korektivno: na prstima, ruke iza glave, uz visoko podizanje koljena, ruke iza leđa, hodanje u zmija, lako trčanje u zmiji, formacija u dvije kolone, prema orijentirima. II Glavni dio. ORU. “topla kiša” I.P. o.s. ruke iza leđa. 1. polučučanj, izvucite desnu ruku naprijed, dlanom nagore. 2. povratak na i.p. 3-4. ponovite lijevom rukom. “šarena duga” I.P. stopala u širini ramena, ruke u stranu, dlanovi prema gore 1. nagnite torzo na desnu stranu, podignite ruku prema gore. 2. ponovite u drugom smjeru. “priroda budi” I.P. sedeći, savijenih nogu u kolenima, stežući noge rukama. 1. podignite ruke gore, spustite noge. 2. povratak na i.p. „Ptice lete“ I.P. ležeći na stomaku, ruke i noge sa strane. 1. podignite ravne ruke gore, sagnite se. 2 povratak na i.p. „leptiri lete sa cvijeta na cvijet“ I.P. o.s. ruke uz telo. 1. skok naprijed, 5-6 puta. 2. okrenuti se, skočiti u suprotnom smjeru. III Završni dio. Hodanje kao i obično sa zadatkom za ruke: ruke gore, istegnuti, sunčati se, ruke na struku, ruke iza leđa. Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!
Jutarnje vježbe. Na svežem vazduhu. 2. juniorska grupa. juna.« Zdravo ljeto»

I. uvodni dio. Formiranje u krug. Hodanje u mestu. Pratimo jedni druge, šuma i zelena livada. Hodanje na prstima, ruke u stranu. Šarena krila trepere. Zamahnite rukama gore-dolje. Leptiri lete u polju. 1.2.3.4 leti i kruži. Hodajte sa podignutim kolenima. Sada malo hodajmo, podižući noge više. Hodajte, podižući ravne noge, kao vojnici na paradi. bez savijanja kolena. Hodamo red po red. II Glavni dio. ORU. Djeca ponavljaju pokrete u skladu sa tekstom: Spremite se za zagrijavanje! Skrenite lijevo i desno. Brojite okrete, 1.2.3. nemojte zaostajati. (rotacija trupa udesno, lijevo) Počinjemo da čučimo - 1.2.3.4.5. onaj koji radi vježbe može nam plesati čučanj. (čučnjevi) Sada podignimo ruke i spustimo ih trzajem. Kao da skačemo sa litice, po sunčanom ljetnom danu (podignite ravne ruke iznad glave, a oštrim pokretom ih spustite prema dolje, natrag.) Privucite koleno na grudi i ostanite neko vrijeme. Obavezno naučite kako održati ravnotežu. (podignite nogu savijenu u kolenu i držite je) Žaba je skočila, očigledno nema dovoljno vode za nju. (skakanje iz punog čučnja) Zakoračite na mjesto i hodajte u formaciji! Da smirite disanje. (hodanje u mjestu, ruke gore – udah, spuštanje – izdah) III Završni dio. I sada hodamo u krug, smiješeći se jedno drugom. Jato ptica leti na jug, nebo je plavo svuda okolo (ruke u stranu, mašu rukama) Gore dole, trzaju rukama kao da mašemo zastavama (jedna ruka gore, druga dole, zamahne nazad)

Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!
Jutarnje vježbe. Na svežem vazduhu. 2. juniorska grupa. jula.« Ljetosjajno vrijeme»

I. uvodni dio Formiranje u koloni, pozdrav, poravnanje. Skretanje skokom udesno, hodanje u koloni jedan po jedan, uobičajeno, naizmjenično sa hodanjem, korektivno: na prstima, ruke iza glave, uz visoko podizanje koljena, ruke u stranu, hodanje sa zadatak: zgrčen, lako trčanje u zmiji, trčanje u rasejanju. Izgradnja u placeru. II Glavni dio. ORU. "Pružamo nebo, sunce" I.P. u. With. ruke na pojasu. 1. Podignite se na prste, povucite glavu gore. 2. povratak na i.p. "Slon odmahuje glavom" I.P. o.s. ruke uz telo. 1. nagnite glavu naprijed. 2. zabacivanje glave unazad. “tambler” I.P. stopala u širini ramena, ruke na leđima. 1. nagnite tijelo na desnu stranu. 2. povratak na i.p. 3-4. ponovite u drugom smjeru. “stara čaplja velikog nosa” I.P. o.s. ruke na pojasu. 1. savijte jednu nogu u kolenu, ruke u strane, izdržite. 2 povratak na i.p. 3-4. ponovite sa drugom nogom. “zeci - skok Ki” I.P. o.s. ruke savijene u laktovima ispred grudi. 1 – 20. skakanje na prste, sa mekim doskokom na prste. III Završni dio. Hodajte kao i obično dok izvodite vježbu disanja: ruke gore – udahnite, dolje – izdahnite. Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Jutarnje vježbe. 2. juniorska grupa. avgust.« Ujutro na travnjaku»

I. uvodni dio. Uobičajeno hodanje po dvorani izmjenjuje se s korektivnim hodanjem: stazom. Hodamo stazom, jednom, dvaput, pljesnemo rukama (redovno hodanje, pljeskanje iznad glave) Hodali smo, hodali, našli puno kamenčića (hodajući sa zavojima prema dolje), dižemo ruke prema suncu i oblaku (Hodamo dalje prsti, ruke gore) uz put trčao, stigao do travnjaka (lako trčanje) II ORU glavni dio. “istezanje ramena” I.P. O. With. Ruke uz tijelo. 1-8 pritisnuli smo ruke na ramena, počinjemo ih rotirati, zagrijati ćemo mišiće. (Kružni pokreti ruku naprijed-nazad) "Sada ćemo zavrnuti vrat" I.P. stopala u širini ramena. Ruke na pojasu. 1. kružni pokreti glave u desnu stranu. 2. kružni pokreti glave ulijevo. "podignimo noge" I.P. stopala u širini ramena. Ruke na pojasu. 1.podići ćemo noge, 1-2-3-4-5. Podignite koljena više, ne budite lijeni na odmoru. “a sada čučimo” I.P. u. With. ruke na pojasu. 1. čučnimo, ispružimo koljena, potpuno savijemo noge 1.2.3.4.5. “Topla kiša, sipaj, lezi” Od kiše bježimo, svi zajedno idemo u korak. I.P. o.s. trčanje u mjestu. III. Završni dio. Zajedno koračamo veselo, ne žurimo, ne zaostajemo. (hodanje uz obnavljanje disanja). Ruke gore, ruke dole, ispružite se na prstima.

Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Jutarnje vježbe. 2. juniorska grupa. septembra.« U zoološkom vrtu»

I. uvodni dio. Hodanje je normalno, naizmjenično sa korektivnim hodanjem: na prstima, ruke iza glave, na petama, ruke iza leđa, hodanje širokim koracima, ruke na struku. Zmija hoda sa produženim korakom na desnoj strani. Hodanje brzim tempom, ruke savijene u laktovima. Lako trčanje. Trčanje sa promjenom smjera. Hodanje dok izvodite vježbu za obnavljanje disanja: ruke gore, udahnite, dolje, dolje. (Sh.Sh.Sh) Formacija u tri kolone, prema orijentirima. II. Vanjski razvodni uređaj Glavni dio. “Žirafa je visoka” I.P. o.s. 1. Podignite se na prste, ruke gore, istegnite se. 2.povratak na i.p. 3-4. ponovi. “Kobra nas plaši” I.P. sjedite na petama, ruke iza leđa, laktove savijene. 1. digni se na koljena, ššššš. 2. povratak na i.p. 3-4. ponovi. “ježevi” I.P. ležeći na leđima obujmite kolena rukama. !-4 okretanja unazad naprijed-nazad “Labudovi” I.P. ležeći na stomaku, ispravljene ruke i noge. 1-4 ljuljanja naprijed-nazad. Izvijanje leđa. "ptice skaču s grane na granu" I.P. o.s. Skakanje u mjestu naizmjenično sa hodanjem. III Završni dio. Hodanje kao i obično sa zadatkom za ruke. Ruke naprijed (gdje su naše ruke) iza naših leđa (sakrivene).

Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Jutarnje vježbe.

2. juniorska grupa. oktobar.« Djeca sa štapovima hodaju» I. uvodni dio. Formirajte kolonu jednu po jednu, iza nastavnika. Djeca hodaju sa štapovima, noseći tačno sve štapove. Podižu štapove do vrha (hodaju na prstima, ruke gore), stavljaju štapove na pod i počinju da ih preskaču. (preskakanje štapova dok se kreće naprijed) Zatim su spustili štapove i počeli trčati i skakati. (utrčavanje u placer) A sada smo uzeli sve štapove i malo udahnuli. Udahnite ruke gore, izdahnite ruke dolje. Formiranje u koloni. II. Glavni dio vanjskog sklopnog uređaja sa gimnastičkim štapovima. "počeli su da dižu štapove" I.P. w. With. ruke sa štapom su spuštene. 1. podignite ruke uvis (počeli podići štapove) 2. vratite se na IP. (počeli su da spuštaju motke) „naginje se na strane“ I.P. o.s. ruke sa štapom ispred sebe. 1 se nagnuo udesno (djeca su počela da se naginju) 2. vratite se na IP. (djeca su počela da se uspravljaju) 3-4. ponovite u drugom smjeru. “čučnjevi” I.P. o.s. ruke sa štapovima ispod. 1.sjednite, ruke naprijed (djeca su počela da čučnu) 2. vratite se na i.p. (onda svi zajedno ustaju) “preskakanje preko štapa” I.P. U.S. štapovi su na podu. 1. preskočiti štap. 2. okrenuti se prema štapu i preskočiti. „gore dole“ I.P. stopala u širini ramena, ruke sa štapom ispod. 1. podignite ruke gore - udahnite. 2. Spustite ruke na dno – izdahnite. III Završni dio. Hodanje je normalno, opet djeca hodaju sa štapovima, svi ravnomjerno nose štapove. Štapovi gore-dole, pažljivo. Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Jutarnje vježbe. 2. juniorska grupa. novembar.

« U prodavnici igračaka»

I. uvodni dio. Hodanje je normalno, naizmjenično s korektivnim hodanjem. Na prstima, ruke gore, na petama, ruke iza leđa, guski korak, ruke na koljenima. Hodati kao zmija. Hodanje brzim tempom. Lako trčanje. Trčanje sa promjenom smjera. Hodanje uz izvođenje vježbi za obnavljanje disanja. II.ORU glavni dio sa vježbama disanja “naduvavanje balona” I.P. o.s. 1. podignite se na prste, ruke u stranu – udahnite. 2.povratak na i.p. - izdahni. 3-4. ponovi. “avioni” I.P. sjedite na petama, ruku savijenih u laktovima. 1. podignite se na koljena, pomičite ruke kružnim pokretima. - udahni. 2. povratak na i.p. R.r.r.r. - izdahni. 3-4. ponovi. "pčela" I.P. ležeći na leđima obujmite kolena rukama. Udahni. 1-4 okretanja na leđima naprijed i nazad. Povratak na i.p. izdisanje. "Labudovi sikću" I.P. ležeći na stomaku, ispravljene ruke i noge. 1-4 ljuljanja naprijed-nazad. Savijajući se u leđa, izdahnite. Sh.sh.sh. “Štapići za bubnjeve” I.P. o.s. Udah – 3 skoka u mjestu sporim tempom. Izdisanje. Boom Boom Boom. III Završni dio. Hodanje kao i obično sa zadatkom za ruke. Ruke naprijed, iza leđa, u strane, na glavi. Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Jutarnje vježbe. 2. juniorska grupa. decembar.« Hare punjač»

I. uvodni dio. Uobičajeno hodanje po dvorani se izmjenjuje s korektivnom: zeko je izašao u šetnju, 1.2.3.4.5. (Normalno hodanje) Prošetao sam stazom i našao šargarepu. (Hoda stazom sa padinama) kroz šumske snježne nanose, naš zeka hoda (Hoda, visoko podižući koljena, ruke u stranu) naš zeko se boji vuka, bježi spretno (lako trčanje) trčali su stazom , stigao do travnjaka (lako trčanje, trčanje po kockama kao zmija) II.ORU glavni dio. “Naš zeko se boji vuka” I.P. O. With. Ruke na pojasu. 1-2. okrećući glavu u stranu. On budno gleda u stranu. 3-4. ponovite u drugom smjeru. "kupus ne raste zimi" I.P. stopala u širini ramena. Ruke na pojasu. 1. nagnut udesno, prazan. 2. nagnut na lijevo, prazan. „Lisica repom prikriva tragove“ I.P. klečeći. Slobodne ruke. 1-2. sedite na pod uz desnu petu. 3-4. ponovite u drugom smjeru. "na šumskoj čistini zečevi skaču u gomili" I.P. u. With. ruke na pojasu. 1.skakanje u mjestu, na prstima. Skok-skok, skok-skok i iza grma. 15-20 skokova. “zečji razgovor” I.P. o.s. 1. ruke kroz strane gore. Duboko udahnite kroz nos. 2-3. izdahnite dok izgovarate zvuk, m.m.m. zatvorenih usta. III. Završni dio. Zajedno, ne žurimo kući, ne zaostajemo. (Hodanje dok se izvodi zadatak za ruke). Ruke gore, ruke dole, ispružite se na prstima. Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Jutarnje vježbe. 2. juniorska grupa. Januar.« Ne bojimo se mraza»

I. uvodni dio. Formirajte kolonu jednu po jednu. Hodanje je normalno, naizmjenično sa korektivnim hodanjem: sa visokim kolenima, rukama iza leđa, klizni korak, ljuljanje ravnim rukama. Lako trčanje, trčanje dijagonalno. Hodanje, obnavljanje disanja. Hodanje u dvije kolone prateći orijentire. II.ORU glavni dio sa gimnastičkim štapovima. "igranje sa vjetrom" I.P. sh.s. ruke sa štapom ispod. 1. podignite ruke gore, nagnite se na desnu stranu. 2.povratak na i.p. “Idemo niz brdo” I.P. U.S. ruke sa štapom na dnu. 1. čučnite sa rukama naprijed. 2. povratak na i.p. “dodirni koleno” I.P. sedi ispravljenih nogu, ruke sa štapom ispred sebe. 1. podignite ravnu nogu, ruke naprijed. 2. povratak na i.p. „sanke“ I.P. ležeći na stomaku, ruke sa štapom ispred sebe. 1. podignite ravne ruke gore, sagnite se. 2. povratak na i.p. “preskakanje preko snježnog nanosa” IP. Stojite ispred štapa, ruke na pojasu. 1-10. preskakanje štapa naizmenično sa hodanjem. III. Završni dio. Hodanje je normalno sa zadatkom za ruke: zamah unazad za svaki korak, sa okretanjem tijela u stranu. Zdravlje je dobro, hvala na punjenju!

Kompleksi jutarnje vježbe
Za
IIjunior grupa

br. 1 (septembar) bez stavki “Sunce”

ORU "Igrajmo se sa suncem"

    “Grijemo dlanove”

Naše zvono sunce

    “Tražim tračak svjetlosti”

    "Raduj se suncu"

Svi na svijetu se raduju suncu, i vrapci i djeca. 5 puta

I.p. – o.s. – Skakanje na dvije noge u mjestu.

Igra je gotova!

A sada su se djeca okupila na doručku

Sunce je izašlo i poziva vas u šetnju.

Kako nam je lijepo hodati zajedno sa suncem

Hodanje u jatu iza učitelja 10 sekundi.

Sunce je izašlo i sija visoko.

Lako nam je trčati stazom sa suncem.

Trčite u jatu iza učitelja 8 sekundi.

ORU "Igrajmo se sa suncem"

    “Grijemo dlanove”

Ugrij naše dlanove, sunce naše,

Naše zvono sunce

I.p. – o.s. Ruke gore, dlanovi gore - i.p. - 4 puta.

    “Tražim tračak svjetlosti”

Pojavio se zrak sunca - postalo nam je sjajnije.

Desno je zrak, lijevo zraka, postalo je zabavnije.

I.p. – stojeći sa nogama u širini ramena, rukama na struku. Skrenite desno - I.p., lijevo - I.p. - 2 puta

    "Sunce i oblak"

Uz muzičku pratnju. Zvuci muzike (sunce sija)– djeca trče, skaču ili plešu. Na kraju muzike deca zastaju ili čučnu, prekriživši ruke iznad glave u „kućici“. - 2 puta

Zajedno sa suncem smo hodali

I pobjegli su od oblaka.

Sutra ćemo opet biti tamo

Igramo u oblaku sunca.

Hodanje u jatu iza učitelja.

Hodanje u jatu iza učitelja 10 sekundi.

Hej konju, go-gop,

Vodite nas u baštu.

Trčite u jatu iza učitelja 8 sekundi.

ORU "Vesela bašta"

    "kupus"

    "šargarepa"

    "Zabava"

Naš prijateljski vrt se zabavlja i pjeva

I.p. – os. Skakanje na dvije noge u mjestu. - 4 puta

Igra je gotova!

Hodanje u jatu iza učitelja.

Otići ćemo u baštu i sakupiti žetvu!

Hodanje u jatu iza učitelja 10 sekundi.

Hej konju, go-gop,

Vodite nas u baštu.

Trčite u jatu iza učitelja 8 sekundi.

ORU "Vesela bašta"

    "kupus"

Kupus ima kiflice - eto koliko su veliki!

I.p. – stojeći, blago rastavljene noge, ruke dole. Podignite ruke sa strane, spojite prste u prsten - I.p. - 3 puta.

    "šargarepa"

Šargarepa krije nos u baštenskoj gredici.

Očigledno se šargarepa igra žmurke!

I.p. – sedeći, oslonjeni na ruke postavljene sa strane. Savijte noge, rukama stegnite kolena, spustite glavu - i.p. - 4 puta

    "grašak"

Neposlušni grašak

Izvučeno...Oh, oh!

Ti grašak, trči.

Brzo pronađite svoju kuću.

Trčanje na sve strane uz muziku; kada muzika prestane, deca trče do učiteljice. - 2 puta.

Igra je gotova!

A sada su djeca počela zajedno šetati za doručak.

Hodanje u jatu iza učitelja.

Ptice su odletjele i zamahnule krilima.

Ovako, ovako, mahnuli su krilima.

Trčite u jatu iza učitelja 8 sekundi.

ORU "Ptice"

1. “Ptice hodaju po vodi”

2. “Pijem ptice”

3. “Zrna su kljucana”

I vrapci su tu, kljucaju zrna sa zemlje.

I.p. - stopala u širini ramena, ruke dole, savijene napred.

Ptice su se vinule visoko u nebo i odletjele.

Hodanje u jatu iza učitelja.

Ptice su odletjele i zamahnule krilima.

Ovako, ovako, mahnuli su krilima.

Hodanje u jatu iza učitelja 10 sekundi,

Ptice su odletjele i zamahnule krilima.

Ovako, ovako, mahnuli su krilima.

Trčite u jatu iza učitelja 8 sekundi.

ORU "Ptice"

1. “Ptice hodaju po vodi”

Male ptice šetaju uz vodu.

Male ptice hodaju, podižu šape.

Ovako, ovako hodaju pored vode

I.p. – o.s. hodanje u mjestu, visoko podižući koljena. - 6 puta

2. “Pijem ptice”

Male ptice su sele pored vode.

Sjeli su pored vode da operu šape i kljunove.

I.p. – o.s. Čučanj na mestu. - 4 puta

3. "Fidget Sparrow"

Pokažite se, budite hrabri!

Plaši se samo "Mjau"!

Ptice su letele, male ptice.

Ptice su se vinule visoko u nebo i odletjele.

Ptice su se vinule visoko u nebo i odletjele.

Hodanje u jatu iza učitelja.

Da se ne izgubimo

Morate se držati za ruke.

idemo u šumu,

U njemu nas čekaju mnoga čuda.

ORU "U posjeti božićnoj jelki"

1. “Visoka božićna jelka”

ovdje je čistina, ovdje je šuma.

Evo drveta koje seže do neba.

Takva je ona

Božićno drvce je veliko!

2. “Kitimo jelku”

Donijeli smo danas

Svijetle igračke.

Ovde ima bombona i balona,

Krekeri od medenjaka

3. “Radujte se božićnom drvcu”

Drvo je mahnulo šape,

Počeo sam da se pokazujem.

I momci i devojke

Počeli su da se smeju.

I.p. – o.s. skakanje u mjestu na dvije noge. - 4 puta

Da se ne izgubimo

Morate se držati za ruke.

idemo u šumu,

U njemu nas čekaju mnoga čuda.

Hodajte u koloni jedan za drugim 10 sekundi.

Hodamo kroz snježne nanose i dižemo noge!

Hodamo kroz snježne nanose i skoro se umorimo.

Hodanje sa visokim kolenima u trajanju od 10 sekundi.

Zimi je u šumi hladno, svi su trčali za mnom

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 15 sekundi.

ORU "U posjeti božićnoj jelki"

1. “Visoka božićna jelka”

ovdje je čistina, ovdje je šuma.

Evo drveta koje seže do neba.

Takva je ona

Božićno drvce je veliko!

I.p. – stojeći, noge blago razdvojene, ruke dole. Podignite ruke i pogledajte ih - I.p.. - 4 puta.

2. “Kitimo jelku”

Donijeli smo danas

Svijetle igračke.

Ovde ima bombona i balona,

Krekeri od medenjaka

Vi igračke, izvadite jelku i ukrasite je zajedno

I.p. – stojeći, stopala u širini ramena, ruke dole. Nagnite (na dnu blizu poda, izvedite pokret "grabi igračke" rukama); uspravite se, pomaknite ruke naprijed i gore - pomaknite ruke "viseće igračke" - 4 puta.

3. "Igra sa zečevima"

Zečići su pobegli

Zečići su trkači.

Hej zečići, jedan - dva - tri,

Brzo trčite do kruga božićnog drvca.

U prva dva reda djeca bježe i divljaju, u drugom redu trče do učiteljice - 2 puta.

Hodajte u koloni jedan za drugim 10 sekundi.

Kao na tanak led, pao je bijeli snijeg.

Hodanje na prstima 10 sekundi.

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 15 sekundi.

ORU "Pahulje"

1. “Igranje sa pahuljama”

2. “Pravljenje snježne kugle”

3. “Noge su smrznute”

Jedan - dva, jedan - dva,

Dakle, igra je gotova.

Kao na tanak led, pao je bijeli snijeg.

Ah, zima, došla je snežno bijela zima

Hodajte u koloni jedan za drugim 10 sekundi.

Kao na tanak led, pao je bijeli snijeg.

Da ga ne biste gazili, morate stajati na prstima.

Hodanje na prstima 10 sekundi.

Počeo je padati snijeg. Svi su jako sretni zbog snijega.

Trčimo da uhvatimo pahulje, bježimo da uhvatimo pahuljice.

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 15 sekundi.

ORU "Pahulje"

1. “Igranje sa pahuljama”

Držaćemo našu grudvu u jednom i drugom dlanu.

I.p. – stojeći, noge blago razdvojene, ruke dole. Ispružite ruke ispred sebe, dlanovima prema gore, a zatim ih podignite - IP - 4 puta.

2. “Pravljenje snježne kugle”

Pogledajte grudvu snijega, ali nemojte je ispustiti

I.p. – stojeći, stopala u širini ramena, ruke dole. Nagnite (na dnu blizu poda, izvedite pokret "sakupljajte snijeg" rukama); uspravi se - I.p - 4 puta.

3. “Noge su smrznute”

Malo ćemo skočiti, ugrijati noge

I.p. – o.s. Skakanje na dvije noge u mjestu. - 5 puta

4. “Noge su nam trčale”

Jedan - dva, jedan - dva,

Dakle, igra je gotova.

Hodanje na prstima 15 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU "Sretne zvečke"

1. "Zvonimo gore"

2. “Sakrio zvečke”

3. "Skačemo sa zvečkom"

I.p. – o.s. Skakanje na dvije noge u mjestu. - 5 puta

Jedan - dva, jedan - dva,

Dakle, igra je gotova.

Hodajte u koloni jedan za drugim 15 sekundi.

Hodanje na prstima 15 sekundi.

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 20 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU "Sretne zvečke"

1. "Zvonimo gore"

I.p. – stanite sa stopalima paralelnim jedno s drugim, rukama sa zvečkama iza leđa. Podignite ruke, pozovite ih, a zatim se vratite na I.p. - 4 puta

2. “Sakrio zvečke”

I.p. - zveckajte iza leđa, sedite, izvadite zvečku, zazvonite i vratite se u položaj. - 4 puta.

3. "Skačemo sa zvečkom"

I.p. – o.s. Skakanje na dvije noge u mjestu. - 5 puta

4. “Noge su nam trčale”

Noge nam trče, malo ćemo ih zagrijati.

Jedan-dva-tri, jedan-dva-tri, požuri i trči k meni

Djeca divlje trče do prve linije

Na drugom trče do učitelja - 2 puta

Jedan - dva, jedan - dva,

Dakle, igra je gotova.

Hodajte u koloni jedan za drugim 15 sekundi.

Hodanje na prstima 15 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU “Proljeće iza kapija”

1. „Ledenice“

2. "Kapi"

3. “Radujte se proljeću”

I.p. – o.s. Skakanje na dvije noge u mjestu. - 5 puta

Sunce je visoko na nebu, sa suncem nam je lako hodati

Hodajte u koloni jedan za drugim 15 sekundi.

Sunce je visoko na nebu, lako je rasti uz sunce

Hodanje na prstima 15 sekundi.

Lako nam je trčati sa suncem, dočekaćemo proljeće

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 30 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU “Proljeće iza kapija”

1. „Ledenice“

Ove ledenice su kao šargarepe, želimo da ih uberemo

Samo ih nemoj stavljati u usta.

I.p. – stanite sa stopalima paralelnim sa širinom stopala, rukama na dnu. Podignite ruke kroz bokove i podignite se na nožne prste, a zatim se vratite na I.p. - 4 puta

2. "Kapi"

Sunce sija cijeli dan, kaplje-kapa, kapi zvone

I.p. – stojeći, stopala u širini ramena, ruke na struku. Okrenite se udesno sa otmicom desne ruke (dlan gore - „hvatanje kapljica“) - I.p. - 4 puta.

3. “Radujte se proljeću”

O proljeće, proljeće, proljeće, stiglo je ono dugo očekivano

I.p. – o.s. Skakanje na dvije noge u mjestu. - 5 puta

4. "Fidget Sparrow"

Nemirni vrabac skače i vrti se,

Veoma je sretan - lokva nije zaleđena.

Pokažite se, budite hrabri!

Plaši se samo "Mjau"!

Za prve 2 linije djeca skaču na dvije noge u mjestu. Na kraju riječi odrasli pokazuje mačku igračku i kaže mijau, a djeca bježe na zakazano mjesto. - 1 put.

Ptice su letele, male ptice.

Ptice su se vinule visoko u nebo i odletjele.

Ptice su se vinule visoko u nebo i odletjele.

Hodanje u jatu iza učitelja.

Sunce je visoko na nebu, lako je rasti uz sunce

Hodanje na prstima 15 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU "Proljeće"

1. “Čvorci su stigli”

2. “Ptice kljucaju zrna”

3. "Lijena mačka"

Stiglo je dugo očekivano proleće

Priroda se budi, vrijeme se popravlja.

Ah, u aprilu je došlo pravo proljeće.

Hodajte u koloni jedan za drugim 20 sekundi.

Sunce je visoko na nebu, lako je rasti uz sunce

Hodanje na prstima 15 sekundi.

Snijeg se tu i tamo otopio - potoci zvone i teku.

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 40 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU "Proljeće"

1. “Čvorci su stigli”

Čvorci se vraćaju iz dalekih zemalja.

Uskoro će se izgraditi gnijezda, a pojavit će se i pilići.

I.p. – stanite sa stopalima paralelnim sa širinom stopala, rukama na dnu. Podignite ruke kroz strane i podignite se, a zatim se vratite na I.P. - 4 puta

2. “Ptice kljucaju zrna”

Ptice hodaju tu i tamo, kljucaju zrna sa zemlje.

I.p. – stojeći, stopala u širini ramena, ruke dole. Sagnite se naprijed kako biste prstima dosegli pod - I.p. - 4 puta.

3. "Lijena mačka"

lijena mačka se probudila i lijeno se protegla - šta je to?

Stiglo je dugo očekivano proleće

I.p. – o.s. Ispružite se, a zatim skočite na dvije noge u mjestu. - 5 puta

4. "Gnijezdo"

Oh, čvorci lete tražeći gdje da grade svoja gnijezda.

Gdje će živjeti njihove piliće?

Djeca trče raštrkana po sali uz muziku, muzika prestaje, djeca trče do obruča (2-3, nekoliko djece po obruču) koji leže na podu i skaču u njih, čučnu.

Hodajte u koloni jedan za drugim 20 sekundi.

Hodanje na prstima 15 sekundi.

Ona sanja travu.

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 40 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU "Na livadi"

1. "Leptir"

2. "Vilini konjic"

3. "Maslačak"

4. "Buba"

Buba se probudila i zuji, leti preko trave.

Deca trče raštrkana po sali uz zvuke „Ž-Ž-Ž“ uz muziku, muzika prestaje, deca zastaju i odlaze do učitelja. - 2 puta

Uskoro će trava rasti, ko ide u šetnju po livadi?

Hodajte u koloni jedan za drugim 20 sekundi.

Da biste izbjegli zgnječenje trave, morate stajati na prstima

Hodanje na prstima 15 sekundi.

A konj skače i zeza se po livadi cijelu zimu i cijelo proljeće

Ona sanja travu.

Trčite u koloni, jedan po jedan, iza nastavnika 40 sekundi.

Prebacivanje trake u polukrug

ORU "Na livadi"

1. "Leptir"

Prekrasan leptir širi svoja krila.

Sva djeca ga vole svijetle i elegantne

I.p. – stanite sa stopalima paralelnim sa širinom stopala, rukama sa ramenima. Ruke u strane, a zatim se vratite na I.p. - 4 puta

2. "Vilini konjic"

Kakav je ovo helikopter koji leti?

To je samo vilini konjic, nemirni fidget.

I.p. – sjedenje, prekrštene noge, ruke na struku. Skreće desno - lijevo - I.p. - 4 puta.

3. "Maslačak"

Mala sunca, svijetle glave.

Maslačak cvjeta, cvjeta tu i tamo.

I.p. – sedeći, noge savijene, ruke sklopljene oko kolena, glava spuštena. Ispravite noge (možete ih lagano raširiti), istovremeno ispravite ruke prema gore i u stranu. 5 puta

4. “Maslačak, skinuo svoj žuti sarafan”

Maslačak, maslačak, skinuo žuti sarafan

Pretvorio se u balon na vrući vazduh, duvao je vetar i balon se vinuo

Na iznenađenje djece, umjesto lopte lete bijele pahulje poput laganih pahuljica.

Djeca stoje u krugu držeći se za ruke. Hodaju u krug sa tekstom, a na kraju se razbacuju u svim smjerovima. Učitelj to hvata. - 1 put

septembra.

1. Gdje su naše ruke?

I. Na znak za zaustavljanje, okrenite se učitelju.

ІІ. Opće razvojne vježbe

"Pokaži ruke." I.p.: noge blago razdvojene, ruke dole. Podignite ruke ispred sebe, spustite ih. Ponovite 4 puta.

"Sakrij ruke." I.p.: isto. Povucite ruke unazad i vratite se u početni položaj.

"Ruke za šetnje." IP: stopala u širini ramena, ruke ispod. Naizmjenično podizanje ruku.

"Naše ruke odmaraju." I.p.: noge blago razdvojene, ruke dole. Sjednite, stavite ruke na koljena, ustanite, spustite ruke. Ponovite 4 puta.

III. Hodanje u jatu iza učitelja.

2. Bubanj

ІІ . Opće razvojne vježbe

"veliki bubanj" I.p.: noge blago razdvojene, ruke dole. Podignite ruke ravno u strane i spustite ih. Ponovite 4 puta.

"Hajde da sviramo bubanj." I.p.: stopala u širini ramena, ruke ispod iza leđa. Sagnite se, tapkajte koljenima, recite „bum-bum“, uspravite se.

"Kucaj nogama." I.p.: noge blago razdvojene, ruke dole. Kucnite nogama o pod i recite "kuc-kuc". Ponovite 4 puta.

III. Kratko trčanje jedno za drugim.

oktobar.

3. Vlak

I. Hodanje i kratko trčanje jedno za drugim. Hodanje na prstima.

"Voz". IP: noge blago razdvojene, ruke savijene u laktovima u struku, prsti stisnuti u šake. Ispravite ruke naprijed, savijte ih, recite "chu-chu". Ponovite 4 puta.

"Popravimo točkove." I.p.: noge blago razdvojene, ruke dole. Nagnite se naprijed, tapnite koljenima, uspravite se. Ponovite 4 puta.

"Provjerimo točkove." I.p.: isto. Sjednite, stavite ruke na koljena, ustanite. Ponovite 4 puta.

III. Trčanje jedan za drugim - "voz se brzo kreće." Hodanje.

4. Sa zvečkom

I. Hodanje i trčanje jedno za drugim. Hodanje na prstima.

II. Opće razvojne vježbe sa zvečkom

"Hajde da pogledamo zvečku." I.p.: noge blago razdvojene, ruke ispod, zveckanje u desnoj ruci. Podignite zvečku, protresite je, spustite, ponovite 4 puta. Prebacite zvečku na lijevu ruku i izvodite iste pokrete.

"Kucaj zvečku". I.p.: stopala u širini ramena, zveckanje ispod u desnoj ruci. Sagnite se, kucnite zvečkom po koljenima, recite "kuc-kuc", uspravite se. Prebacite zvečku na lijevu ruku i izvodite iste pokrete.

"Spusti zvečku." I.p.: noge blago razdvojene, zveckanje ispod u desnoj ruci. Sedi, spusti zvečku, uspravi se, sedi, uzmi zvečku, ustani. Ponovite 3 puta.

III. Trčite jedno za drugim. Mirno hodanje.

novembar.

5. Leptiri

I. Hodaju jedan za drugim. Trči. Hodanje na prstima.

II. Opće razvojne vježbe

"Leptiri lete." I.p.: noge blago razdvojene, ruke dole. Raširite ruke u stranu, mašite njima, spustite ih. Ponovite 5 puta.

"Leptiri piju." I.p.: isto. Sagnite se, povucite ruke unazad, ispravite se. Ponovite 4 puta.

"Leptiri su se naselili." I.p.: isto. Sjednite, ruke na koljena, uspravite se. Ponovite 5 puta.

III. Trčanje i hodanje jedno za drugim.

6. Igre sa zastavom

I. Hodanje i trčanje jedno za drugim. Hodanje na prstima.

II. Opće razvojne vježbe

"Mašite zastavom." IP: noge blago razmaknute, zastavica dolje u desnoj ruci. Podignite zastavu, mašite je, spustite je. Ponovite 3 puta. Prebacite zastavicu na lijevu ruku i izvodite iste pokrete.

"Kucaj zastavu." I.p.: isto. Sagnite se, kucnite koljenima, recite "kuc-kuc", uspravite se. Ponovite 3 puta. Prebacite zastavicu na lijevu ruku i izvodite iste pokrete.

"Stavi zastavu." I.p.: isto. Sedi, spusti zastavu, ustani, sedi, uzmi zastavu, ustani. Prebacite zastavicu na lijevu ruku i ponovite vježbu.

III. Trčite jedno za drugim, mirno hodajte.

decembar.

7. Mali bijeli zeko sjedi (sa loptom)

I. Hodanje i trčanje uz muziku „Velike noge su hodale po putu, male noge trčale stazom.”

II. Opće razvojne vježbe

1 . I. p. stojeći, noge blago razdvojene, ruke sa loptom ispod. podignite loptu gore 1-2 ruke “Pokažite loptu”, vratite se u početnu poziciju “Bez lopte” za 3-4 ruke (4-6 puta).

2. I. p. stojeći, noge blago razdvojene, ruke sa loptom ispružene napred. Okrenite se lijevo-desno i očima pogledajte loptu “tik-tak” (4-6 puta).

3. I. p. stojeći, spojena stopala, lopta u rukama. Čučnemo, ostavljamo loptu na podu, vraćamo se u početnu poziciju „Gdje je lopta? “Zatim čučnemo, uzimamo loptu i vraćamo se u početnu poziciju “Evo ga” (3-5 puta).

4. I. p. sedeći, noge ispružene, lopta je između nogu, oslonac sa rukama iza. Raširite noge u stranu - "Evo lopte" - spojite noge - "Nema lopte" (3-5 puta).

5. I. p. stojeći, noge zajedno, loptice u rukama, skakanje „Mi smo smešne lopte“ uz veselu muziku.

III. Mirno hodanje "Hajde da ispratimo zeca."

8. Sunčano

II. Opće razvojne vježbe

“Grijemo dlanove.” I.p. – o.s. Ruke gore, dlanovi gore – i.p. - 4 puta.

"Tražim tračak svjetlosti." I.p. – stojeći sa nogama u širini ramena, rukama na struku. Skrenite desno - I.p., lijevo - I.p. - 2 puta.

"Raduj se suncu" I.p. – o.s. – Skakanje na dvije noge u mjestu. 5 puta.

ІІІ. Hodanje u jatu iza učitelja.

Januar.

9. Veseli povrtnjak

I. Hodanje u jatu iza učiteljice 10s. Trčanje u jatu za učiteljem 8c.

II. Opće razvojne vježbe

"kupus". I.p. – stojeći, blago rastavljene noge, ruke dole. Podignite ruke sa strane, spojite prste u prsten - I.p. - 3 puta.

"šargarepa" I.p. – sedeći, oslonjeni na ruke postavljene sa strane. Savijte noge, rukama stegnite kolena, spustite glavu - i.p. - 4 puta

"Zabava" I.p. – os. Skakanje na dvije noge u mjestu. - 4 puta

"grašak" Trčanje na sve strane uz muziku; kada muzika prestane, deca trče do učiteljice. - 2 puta.

ІІІ. Hodanje u jatu iza učitelja.

10. Ptice

I. Hodanje u jatu iza učiteljice 10s. Trčanje u jatu za učiteljem 8c.

II. Opće razvojne vježbe

"Ptice hodaju po vodi." I.p. – o.s. hodanje, visoko podižući koljena na mjestu. - 6 puta

"Ja pijem ptice" I.p. – o.s. Čučanj na mestu. - 4 puta

"Zrna kljucaju" I.p. - stopala u širini ramena, ruke dole, savijene napred.

ІІІ. Hodanje u jatu iza učitelja.

mart.

11. Veseli momci

I. Hodanje u bilo kojem smjeru; na mjestu; obratiti se odrasloj osobi.

II. Opće razvojne vježbe

"Pružili smo ruku." I. p. – noge blago razdvojene, ruke uz tijelo. V. – podignite ruke gore, spustite ih. Ponovite 4 puta.

"Naklonio se." I. p. – noge šire od ramena, ruke ispod. V. – nagnuti naprijed, prsti ispružiti do poda, ispraviti se. Ponovite 4 puta.

"Skakanje u galopu". I. p. – proizvoljno. V. – skakanje po volji. Ponovite 6-8 puta, naizmenično sa hodanjem.

III. Hodanje uz obnavljanje disanja.

12. Mi smo duhoviti klinci

I. Hodajte u bilo kojem smjeru, trčite polako, hodajte u mjestu, okrenite se odrasloj osobi.

II. Opće razvojne vježbe

"Sunce". I. p. – noge blago razdvojene, ruke dole, vise uz telo. V. – Podignite ruke gore, ispružite se, spustite ruke. Ponovite 4 puta.

"Kuc kuc". I. p. – noge šire od ramena, ruke ispod. V. – nagnite se naprijed i dlanovima tapkajte po koljenima. Ponovite 4 puta.

"Skrivaj i traži." I. p. – noge blago razdvojene, ruke ispod. V. – čučanj – „djeca su se sakrila“, ruke na koljenima. Ponovite 4 puta.

III. Hodanje u bilo kom pravcu.

Februar.

13. Pahuljica

I. Hodanje i trčanje (naizmenično) u koloni jedan po jedan. U jednoj ruci djeca drže pahuljicu.

II. Opće razvojne vježbe

"Zbogom". IP: noge blago razmaknute, pahulja prema dolje. Pahulja gore, mahni, pogledaj, niže. Nakon 2-3 ponavljanja, prebacite pahuljicu u drugu ruku. Ponovite 3 puta.

"Na koljenima". IP: noge razdvojene, pahulja gore. Savijte se naprijed, pahulja do koljena, vratite se u IP. Ponovite 4 puta.

"Nemoj to ispustiti." IP: sjedenje, pahulja na koljenima, ruke sa strane. Savijte i ispravite noge. Ne spuštajte glavu. Disanje je dobrovoljno. Ponovite 4 puta.

"Uokolo ima pahuljica." IP: noge blago razmaknute, pahulja na podu. Ustanite na prste, obiđite pahulju u jednom i drugom smjeru. Ponovite 3 puta.

14. Zima

I. Hodanje po dvorani 15 sekundi. Trčite nasumično 15 sekundi. Nasumično hodanje 10 sekundi.

II. Opće razvojne vježbe

"Snijeg pada". IP: stoji, noge blago razdvojene, ruke dole. Podignite ruke gore - udahnite. Spustite - izdahnite. Ponovite 5 puta. Tempo je spor.

"Grijanje koljena." I.p.: sjedenje, razmaknute noge, ruke oslonjene pozadi. Sagnite se naprijed, dlanovi na koljena, dunite u koljena, uspravite se. Ponovite 4 puta, umjerenim tempom. Uputa: "Izdisaj treba da bude duži od udisaja."

„Oči su ti umorne od snega.” IP: stoji, noge blago razdvojene, ruke dole. Sjedni. Trepnite očima. Zatvori oči. Trepnite očima, pogledajte gore. Ponovite 3 puta.

III. Završite redovnim hodanjem i trčanjem jedno za drugim.

april.

15. Petya Petya

I. Hodanje u jatu za pijetlom (15 s). Hodajte, visoko podižući koljena, pomičući ruke u stranu, pljeskajući njima u stranu (15 s). Hodanje nasumično (10 s).

II. Opće razvojne vježbe

"Pjetao maše krilima." IP: stojeći, blago razdvojene noge, ruke iza leđa. Ruke u strane, mahnite cijelom rukom i šakom. Vratite se u početni položaj. Ponovite 5 puta. Tempo je umjeren.

"Pjetao pije malo vode." I.p.: stojeći, blago rastavljene noge, ruke na pojasu. Sagni se.



Da li vam se svidio članak? Podijelite sa svojim prijateljima!
Je li ovaj članak bio od pomoći?
Da
br
Hvala na povratnim informacijama!
Nešto nije u redu i vaš glas nije uračunat.
Hvala ti. Vaša poruka je poslana
Pronašli ste grešku u tekstu?
Odaberite ga, kliknite Ctrl + Enter i sve ćemo popraviti!